• Afghanistan
  • Africa (CAF)
  • Albania
  • Algeria
  • Angola
  • Argentina
  • Armenia
  • First League
  • Premier League
  • Asia (AFC)
  • Asian Games
  • Australia
  • Brisbane Premier League
  • New South Wales
  • New South Wales Premier League 2
  • Northern Zone Premier League
  • Queensland
  • Queensland Premier League
  • South Australia
  • South Australia State League
  • U20 Queensland
  • U20 Victoria
  • U20 Western Australia
  • Victoria
  • Victoria Premier League One
  • Western Australia
  • Austria
  • 2.Liga
  • Bundesliga
  • Regional Central
  • Regional Salzburg Second Stage
  • Regional Tirol Second Stage
  • Regional Vorarlberg Second Stage
  • Regional West
  • Azerbaijan
  • Bahrain
  • Belarus
  • Premier League
  • Reserve League
  • Belgium
  • Belgium-Netherlands
  • Bolivia
  • Bosnia And Herzegovina
  • Brazil
  • Serie A
  • Bulgaria
  • FA Cup
  • First Professional Football League
  • Cameroon
  • Canada
  • Central American & Caribbean Games
  • Central American Games
  • Chile
  • China
  • Chinese Taipei
  • Colombia
  • Congo DR
  • Costa Rica
  • Croatia
  • Prva Hnl
  • Cyprus
  • Czech Republic
  • Division 1
  • Division 2
  • Denmark
  • 1. Division
  • 1dw Relegation P.Off Group 1/East (Women)
  • 1dw Relegation P.Off Group 2/West (Women)
  • Denmark Series Group 1
  • Denmark Series Group 2
  • Denmark Series Group 3
  • Denmark Series Group 4
  • ED Championship Round
  • ED Relegation Round
  • FA Cup
  • Superligaen
  • U17 League
  • Ecuador
  • Egypt
  • EL Salvador
  • England
  • Estonia
  • Esiliiga
  • Meistriliiga
  • Europe (UEFA)
  • Euro 2020
  • UEFA U21 Championship
  • Womens Euro 2021 England
  • Faroe Islands
  • Finland
  • Kakkonen Group A
  • Kakkonen Group B
  • Veikkausliiga
  • France
  • Friendly Games
  • Friendly Clubs
  • Fyr Macedonia
  • Georgia
  • Erovnuli Liga
  • Erovnuli Liga 2
  • Germany
  • 2. Bundesliga
  • 3. Liga
  • Bundesliga
  • Bundesliga Women
  • FA Cup
  • Oberliga Mittelrhein
  • Oberliga Nofv-Nord
  • Oberliga Nofv-Sud
  • Ghana
  • Greece
  • Super League 1
  • Guatemala
  • Honduras
  • Hong Kong
  • Hungary
  • FA Cup
  • NB I
  • Iceland
  • Super Cup
  • Urvalsdeild Women
  • India
  • Indonesia
  • International Tournaments
  • Iran
  • Iraq
  • Israel
  • Liga Leumit
  • Premier League
  • State Cup
  • Italy
  • Japan
  • J2 League
  • J3 League
  • Japan Football League
  • Jordan
  • Kazakhstan
  • Kenya
  • Kosovo
  • Kuwait
  • Latvia
  • Lebanon
  • Lithuania
  • Division 1
  • I Lyga
  • Luxembourg
  • Malaysia
  • Malta
  • Mediterranean Games
  • Mexico
  • Moldova
  • Montenegro
  • Morocco
  • National
  • Nepal
  • Netherlands
  • New Zealand
  • Nigeria
  • North & Central America (Concacaf)
  • Northern Ireland
  • Norway
  • 2. Divisjon Group 1
  • 2. Divisjon Group 2
  • 3. Divisjon Group 1
  • 3. Divisjon Group 2
  • 3. Divisjon Group 3
  • 3. Divisjon Group 4
  • 3. Divisjon Group 5
  • 3. Divisjon Group 6
  • Olympic Games
  • Oman
  • Palestine
  • Pan American Games
  • Panama
  • Paraguay
  • Peru
  • Philippines
  • Poland
  • Ekstraklasa
  • I Liga
  • II Liga
  • Portugal
  • Primeira Liga
  • Qatar
  • Republic OF Ireland
  • First Division
  • Premier Division
  • Romania
  • Liga I
  • Russia
  • Saudi Arabia
  • Scandinavia
  • Scotland
  • Serbia
  • FA Cup
  • Prva Liga
  • Superliga
  • Serbia And Montenegro
  • Singapore
  • Slovakia
  • Slovenia
  • FA Cup
  • Prva Liga
  • South Africa
  • South America (Conmebol)
  • South American Games
  • South Korea
  • FA Cup
  • K League 1
  • K League 3
  • Southeast Asian Games
  • Spain
  • Primera Division
  • Segunda Division
  • Sweden
  • Division 1 North
  • Division 1 South
  • Division 2 Norra Gotaland
  • Division 2 Norra Svealand
  • Division 2 Norrland
  • Division 2 Ostra Gotaland
  • Division 2 Sodra Svealand
  • Division 2 Vastra Gotaland
  • Switzerland
  • Syria
  • Thailand
  • Tunisia
  • Turkey
  • Super Lig
  • Uae
  • Uganda
  • Ukraine
  • Premier League
  • Uruguay
  • USA
  • Major League Soccer
  • Nisa Spring Season
  • United Soccer League
  • Usl League One
  • Uzbekistan
  • Venezuela
  • Vietnam
  • Wales
  • World (FIFA)
  • World Cup Qatar 2022
  • Yemen

Vsg Altglienicke 2 - 2 Lokomotive Leipzig

Finished

Summary

  Position Points Games Scored Conceded Home Win Away Win Draw Home Lost Away Lost
Vsg Altglienicke 1 35 16 42 19 872% 327% 212% 00% 3100%
Lokomotive Leipzig 3 33 16 29 17 555% 444% 637% 00% 1100%

Head To Head

K/O
Home
Away
Pts
HT
FT
ET
PN
1
X
2
29 Nov 13:00 13:00, 29 Nov fin
Vsg Altglienicke
HT: 1-2 FT: 2-2
Lokomotive Leipzig
35-33
N/E
1-2
2-2
18 Apr 13:00 13:00, 18 Apr fin
Lokomotive Leipzig
HT: 1-1 FT: 1-3
Vsg Altglienicke
47-30
N/E
1-1
1-3
21 Oct 07:30 07:30, 21 Oct fin
Vsg Altglienicke
HT: 0-2 FT: 4-2
Lokomotive Leipzig
12-12
N/E
0-2
4-2
15 Mar 14:00 14:00, 15 Mar fin
Lokomotive Leipzig
HT: 0-0 FT: 2-0
Vsg Altglienicke
31-23
N/E
0-0
2-0
17 Sep 07:00 07:00, 17 Sep fin
Vsg Altglienicke
HT: 0-0 FT: 2-2
Lokomotive Leipzig
10-10
N/E
0-0
2-2

League Table

Pos Team Home Away Total GD Goals
P W D L GS GC Pts P W D L GS GC Pts P W D L GS GC Pts
1 Vsg Altglienicke 8 8 0 0 28 7 24 8 3 2 3 14 12 11 16 11 2 3 42 19 35 23 2.6
2 Energie Cottbus 8 7 0 1 23 11 21 8 3 3 2 16 15 12 16 10 3 3 39 26 33 13 2.4
3 Lokomotive Leipzig 8 5 3 0 18 12 18 8 4 3 1 11 5 15 16 9 6 1 29 17 33 12 1.8
4 Hertha Berlin II 7 4 1 2 21 12 13 9 6 1 2 26 13 19 16 10 2 4 47 25 32 22 2.9
5 Wacker Nordhausen 8 6 1 1 21 4 19 8 3 1 4 16 21 10 16 9 2 5 37 25 29 12 2.3
6 Bfc Dynamo 8 5 2 1 13 6 17 8 2 2 4 7 15 8 16 7 4 5 20 21 25 -1 1.3
7 SV Lichtenberg 47 8 4 2 2 13 5 14 8 2 3 3 9 12 9 16 6 5 5 22 17 23 5 1.4
8 Union Furstenwalde 8 3 2 3 14 11 11 8 3 2 3 14 12 11 16 6 4 6 28 23 22 5 1.8
9 Viktoria Berlin 9 2 5 2 7 6 11 7 2 4 1 10 7 10 16 4 9 3 17 13 21 4 1.1
10 Vfb Auerbach 8 5 1 2 20 15 16 8 1 1 6 9 19 4 16 6 2 8 29 34 20 -5 1.8
11 Bsg Chemie Leipzig 8 3 2 3 9 10 11 8 1 5 2 8 9 8 16 4 7 5 17 19 19 -2 1.1
12 ZFC Meuselwitz 8 3 1 4 14 16 10 8 2 3 3 9 11 9 16 5 4 7 23 27 19 -4 1.4
13 Berliner AK 07 8 2 4 2 13 14 10 8 2 1 5 12 14 7 16 4 5 7 25 28 17 -3 1.6
14 Germania Halberstadt 8 1 5 2 11 13 8 8 2 1 5 9 15 7 16 3 6 7 20 28 15 -8 1.3
15 Rot-Weiss Erfurt 8 3 3 2 11 8 12 8 3 5 5 17 3 16 3 6 7 16 25 15 -9 1
16 Optik Rathenow 8 2 3 3 7 11 9 8 1 2 5 6 21 5 16 3 5 8 13 32 14 -19 0.8
17 SV Babelsberg 03 8 1 5 2 10 14 8 8 3 5 7 14 3 16 1 8 7 17 28 11 -11 1.1
18 Bischofswerdaer 8 2 1 5 7 19 7 8 1 7 6 28 1 16 2 2 12 13 47 8 -34 0.8

Vsg Altglienicke Last Games

0 + 0 0 0 0 0 - - 0 0 + + - + - - + 0 + + + - + + + + + - + + 0
K/O
Home
Away
Pts
HT
FT
ET
PN
1
X
2
07 Dec 07:30 07:30, 07 Dec fin
Vsg Altglienicke
HT: 0-2 FT: 0-3
Energie Cottbus
36-36
N/E
0-2
0-3
2.47
3.80
2.69
29 Nov 13:00 13:00, 29 Nov fin
Vsg Altglienicke
HT: 1-2 FT: 2-2
Lokomotive Leipzig
35-33
N/E
1-2
2-2
23 Nov 07:30 07:30, 23 Nov fin
Rot-Weiss Erfurt
HT: 1-1 FT: 1-1
Vsg Altglienicke
14-34
N/E
1-1
1-1
2.67
3.62
2.57
09 Nov 07:30 07:30, 09 Nov fin
Vsg Altglienicke
HT: 1-0 FT: 3-0
Hertha Berlin II
31-29
N/E
1-0
3-0
2.78
3.92
2.35
02 Nov 08:30 08:30, 02 Nov fin
Vsg Altglienicke 1
HT: 1-1 FT: 3-2
Viktoria Berlin
28-20
N/E
1-1
3-2
2.27
3.32
3.36
26 Oct 07:30 07:30, 26 Oct fin
SV Lichtenberg 47
HT: 1-0 FT: 2-1
Vsg Altglienicke
13-28
N/E
1-0
2-1
19 Oct 07:30 07:30, 19 Oct fin
Vsg Altglienicke
HT: 2-1 FT: 4-1
Germania Halberstadt
25-11
N/E
2-1
4-1
1.44
4.92
6.59
06 Oct 07:30 07:30, 06 Oct fin
Union Furstenwalde 1
HT: 0-1 FT: 1-2
Vsg Altglienicke
17-22
N/E
0-1
1-2
29 Sep 07:30 07:30, 29 Sep fin
Vsg Altglienicke
HT: 2-0 FT: 5-0
Bischofswerdaer
19-5
N/E
2-0
5-0
20 Sep 13:00 13:00, 20 Sep fin
SV Babelsberg 03
HT: 0-4 FT: 0-4
Vsg Altglienicke
6-16
N/E
0-4
0-4
3.25
3.79
2.13

Lokomotive Leipzig Last Games

+ + 0 + + + 0 - - - + - - - - - + 0 + + + 0 + 0 0 + - + + 0 + 0
K/O
Home
Away
Pts
HT
FT
ET
PN
1
X
2
06 Dec 12:00 12:00, 06 Dec fin
Hertha Berlin II
HT: 1-0 FT: 1-2
Lokomotive Leipzig
33-34
N/E
1-0
1-2
29 Nov 13:00 13:00, 29 Nov fin
Vsg Altglienicke
HT: 1-2 FT: 2-2
Lokomotive Leipzig
35-33
N/E
1-2
2-2
23 Nov 07:30 07:30, 23 Nov fin
Lokomotive Leipzig
HT: 1-1 FT: 2-2
SV Lichtenberg 47
32-22
N/E
1-1
2-2
08 Nov 13:00 13:00, 08 Nov fin
Germania Halberstadt
HT: 0-2 FT: 0-2
Lokomotive Leipzig
15-29
N/E
0-2
0-2
03 Nov 07:30 07:30, 03 Nov fin
Lokomotive Leipzig
HT: 1-2 FT: 2-2
Union Furstenwalde 1
28-20
N/E
1-2
2-2
25 Oct 10:00 10:00, 25 Oct fin
Bischofswerdaer 1
HT: 0-1 FT: 0-3
Lokomotive Leipzig
5-25
N/E
0-1
0-3
21 Oct 13:00 13:00, 21 Oct fin
Lokomotive Leipzig
HT: 0-0 FT: 1-0
SV Babelsberg 03
22-8
N/E
0-0
1-0
06 Oct 07:00 07:00, 06 Oct fin
Bsg Chemie Leipzig
HT: 1-0 FT: 2-0
Lokomotive Leipzig
9-22
N/E
1-0
2-0
27 Sep 13:30 13:30, 27 Sep fin
Lokomotive Leipzig
HT: 1-1 FT: 4-3
Wacker Nordhausen
19-20
N/E
1-1
4-3
22 Sep 07:30 07:30, 22 Sep fin
Bfc Dynamo 1
HT: 0-0 FT: 0-0
Lokomotive Leipzig
11-18
N/E
0-0
0-0

Vsg Altglienicke Results

Lokomotive Leipzig Results

Vsg Altglienicke Goals

Lokomotive Leipzig Goals

Vsg Altglienicke Strength

calculated by the robot

Lokomotive Leipzig Strength

calculated by the robot

Vsg Altglienicke Goals (Last 30 games)

Total Scored: 62. Total Conceded: 37

Lokomotive Leipzig Goals (Last 30 games)

Total Scored: 40. Total Conceded: 46

Vsg Altglienicke Scorers (Last 15 games)

Player 30 Jul 03 Aug 17 Aug 24 Aug 28 Aug 01 Sep 15 Sep 20 Sep 29 Sep 06 Oct 19 Oct 26 Oct 02 Nov 09 Nov 23 Nov Total
Christian Skoda 1 0 0 0 2 0 0 0 2 0 1 0 0 3 1 10
Tugay Uzan 0 0 0 0 1 0 2 2 1 1 1 1 1 0 0 10
Benjamin Forster 2 1 0 2 0 0 0 2 0 0 0 0 0 0 0 7
Tony Schmidt 1 0 0 1 0 0 0 0 1 0 1 0 0 0 0 4
Kevin Stephan 0 0 1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2
Christian Preiss 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 1 0 0 0 0 2
Rene Putt 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Kevin Kahlert 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Berk Inaler 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 1
Igli Cami 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 1
Tom Scheffel 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1
Nico Donner 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1

Lokomotive Leipzig Scorers (Last 15 games)

Player 31 Jul 04 Aug 17 Aug 23 Aug 27 Aug 01 Sep 13 Sep 22 Sep 27 Sep 06 Oct 21 Oct 25 Oct 03 Nov 08 Nov 23 Nov Total
Aykut Soyak 0 1 0 1 1 0 0 0 1 0 0 1 1 0 0 6
Djamal Ziane 0 1 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 5
Matthias Steinborn 0 0 0 1 0 0 0 0 1 0 1 1 1 0 0 5
Romarjo Hajrulla 1 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 3
Patrick Wolf 0 0 0 0 0 1 0 0 1 0 0 0 0 0 0 2
Stephane Mvibudulu 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Kevin Schulze 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Paul Schinke 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Robert Zickert 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 1
David Urban 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 1

Vsg Altglienicke Bad Boy (Last 30 games)

Player Date
Johan ZI N 02.11.2019
Berk Inaler 28.08.2019

Lokomotive Leipzig Bad Boy (Last 30 games)

Player Date
David Urban 01.09.2019
Robert Berger 27.08.2019

Game Prediction

calculated by the bots
Bot Bot2 Bot3 Bot4 Bot5
Vsg Altglienicke 2.33 2.17 2.13 2.27 2.00
Lokomotive Leipzig 1.50 1.33 1.49 1.34 1.63
Team News
The Egypt international could be rewarded for his imperious effort in his side's victory against the Austrian Bundesliga outfit The Exploding Heads are back to broker a deal for Jadon Sancho and revive Christian Pulisic's grim start. There's a new No. 1 thanks to Bayern Munich's Champions League demolition of Tottenham, while two wins from Barcelona sees them re-enter the fray as one of four La Liga sides in the top 10. The 2019/20 Champions League group stage draw is set to take place on Thursday, August 29, at at 18:00 CEST and there will be 32 teams involved, divided into eight groups of four.
Top Games
Bayer Leverkusen
-
Bayern Munich
6.11 | 4.96 | 1.49
Tomorrow at 09:30
Eintracht Frankfurt
-
FSV Mainz 05
2.10 | 3.60 | 3.57
Tomorrow at 09:30
Shakhtar Donetsk
-
Desna Chernihiv
Tomorrow at 10:00
Borussia Dortmund
-
Hertha Berlin
1.37 | 5.34 | 8.27
Tomorrow at 12:30
Werder Bremen
-
VFL Wolfsburg
3.77 | 3.61 | 2.04
Sun 07 Jun, 07:30
Dynamo Kyiv
-
FC Oleksandriya
Sun 07 Jun, 10:00
FC Saarbrucken
-
Bayer Leverkusen
Tue 09 Jun, 14:45
Bayern Munich
-
Eintracht Frankfurt
1.17 | 7.97 | 13.75
Wed 10 Jun, 14:45
Sevilla
-
Betis
1.92 | 3.87 | 3.93
Thu 11 Jun, 15:00